Galden HT 110
Galden HT 110 is a high quality PFPE fluid suitable for cooling, cleaning and heating processes. The liquid is nonflammable and nontoxic and therefore safe to use.
Product features Galden HT 110
- Compatible with plastics, elastomers and metals
- Nonflammable
Galden HT 110
| Base fluid | PFPE |
|---|---|
| Boiling point | 110 °C |
| Density | 1.71 g/cm3 |
| Viscosity at 25°C | 0.77 cSt |
| Vapor pressure at 25°C | 17 torr |
| Specific heat | 0.232 cal/g °C |
| Surface tension | 16 dyne/cm |
| Dielectric strength | 40 kV (2.54 mm gap) |
| Dielectric constant | 1.92 |
| Volume resistivity | 1.5 ∙ 10 15 Ohm-cm |
| Molecular Weight | 580 amu |
| Solubility of water | <10 ppm |
| Packaging | 5 KG |
| Available in | Worldwide |
