Galden D 02
Galden D02 has a high boiling point and excellent electrical resistance making it suitable for electronic quality testing. In addition, the liquid has a low evaporation rate and can be used as dual fluid in cold baths.
Product features Galden D 02
- Good heat transfer performance
- High dielectric strength
- Good compatibility with metals, plastics and elastomers
- High boiling point with low solidification point
Galden D 02
| Base fluid | PFPE |
|---|---|
| Boiling point | 175 °C |
| Density | 1.77 g/cm3 |
| Viscosity at 25°C | 1.8 cSt |
| Specific heat | 973 J/KG ∙ °C |
| Surface tension | 16 dyne/cm |
| Dielectric strength | 40 kV (2.54 mm gap) |
| Dielectric constant | 2.1 |
| Volume resistivity | 5 ∙ 10 15 Ohm-cm |
| Molecular Weight | 760 amu |
| Packaging | 5 KG |
| Available in | Worldwide |
