Galden D 03
Galden D03 has a high boiling point with low pour point and no change occurs in dielectric properties. In addition, the liquid is tolerant to materials. This type is a single liquid and therefore suitable for cold and hot baths.
Product features Galden D 03
- Good compatibility with plastics and elastomers
- Thermally and chemically stable
- Good heat transfer performance
Galden D 03
| Base fluid | PFPE |
|---|---|
| Boiling point | 203 °C |
| Density | 1.79 g/cm3 |
| Viscosity at 25°C | 2.4 cSt |
| Specific heat | 973 J/KG ∙ °C |
| Surface tension | 16 dyne/cm |
| Dielectric strength | 40 kV (2.54 mm gap) |
| Dielectric constant | 2.1 |
| Volume resistivity | 5 ∙ 10 15 Ohm-cm |
| Molecular Weight | 870 amu |
| Packaging | 5 KG |
| Available in | Worldwide |
