Galden HT 230
Galden HT 230 has an extremely high boiling point of 230°C. This in combination with its chemical inertness makes the heat transfer fluid extremely suitable for applications in the semiconductor, chemical and pharmaceutical industries, among others.
Product features Galden HT 230
- Non toxic
- Compatible with metals, elastomers and plastics
- Chemically inert
- Low evaporation loss
Galden HT 230
| Base fluid | PFPE |
|---|---|
| Boiling point | 230 °C |
| Density | 1.82 g/cm3 |
| Viscosity at 25°C | 4.40 cSt |
| Vapor pressure at 25°C | 0.025 torr |
| Specific heat | 0.232 cal/g °C |
| Surface tension | 19 dyne/cm |
| Dielectric strength | 40 kV (2.54 mm gap) |
| Dielectric constant | 1.94 |
| Volume resistivity | 6 ∙ 10 15 Ohm-cm |
| Molecular Weight | 1020 amu |
| Solubility of water | <10 ppm |
| Packaging | 5 KG |
| Available in | Worldwide |



