Galden D 05
Galden D05 is well suited for hot baths and electronic quality testing thanks to its excellent electrical resistivity and high thermic stability. In addition, D05 has a low evaporation rate and therefore safe to use. This is because the test fluid is nonflammable and has no self-ignition point.
Product features Galden D 05
- Nonflammable
- High boiling point with low solidification point
- Good heat transfer performance
- No explosion hazard
- Good compatibility with metals, plastics and elastomers
Galden D 05
| Base fluid | PFPE |
|---|---|
| Boiling point | 230 °C |
| Density | 1.82 g/cm3 |
| Viscosity at 25°C | 4.4 cSt |
| Specific heat | 973 J/KG ∙ °C |
| Surface tension | 17 dyne/cm |
| Dielectric strength | 40 kV (2.54 mm gap) |
| Dielectric constant | 2.1 |
| Volume resistivity | 5 ∙ 10 15 Ohm-cm |
| Molecular Weight | 1020 amu |
| Packaging | 5 KG |
| Available in | Worldwide |
